Inter School Competitions 2018

INTRA SCHOOL COMPETITIONS-DECEMBER-2018

Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
18th Dec- 28th Dec,18Cambridge School, NoidaA.C. Deb Inter School Cricket TournamentSoumya SharmaVIII-ASemi finals
   PulkitVasistVII-CSemi finals
   Trisha ChaudharyXI-BSemi finals
   Yash GuptaVIII-BSemi finals
   Ishan ChopraVIII-BSemi finals
   UjjwalKapoorVII-DSemi finals
   Akshay MishraVII-ESemi finals
   AkshayDubeyVII-CSemi finals
   LokeshBharawajVIII-BSemi finals
   Priyanshu SharmaVII-CSemi finals
   AiyanshBishtIV-ASemi finals
   VanshAggarwalVI-ASemi finals
   Samar ChandraVII-CSemi finals
   RohanDabralVII-DSemi finals
   TanmayMohantiVII-CSemi finals

 

Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
14th December, 2018Cambridge School,NoidaSub Junior Solo Dance CompetitionAashanaAroraVI-BIst Position

(Nilgiri House)

   ShagunSaxenaVII-CIInd Position (Jayantia House)
   Aradhya PaulVII-AIIIrd Position (Jayantia House)
   Kavya SinghVII-CConsolation Certificate (Shivalik House)

INTER SCHOOL COMPETITION-DECEMBER-2018

Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
13th December, 2018Green Field, Dilshad GardenBhajan CompetitionTitleeSenXI-EConsolation Prize

INTRA SCHOOL COMPETITIONS-IMAGE 2018

Date Name of the competition Category   Name of the Student  Class Position
28th – 29 th November, 2018IMAGE –QUEST (Anveshan)Sanskrit Lekhan and GyanAdya sharmaVI-AIInd Position
Ayush JhaVII-AIInd Position
Arushi PundirVII-AIInd Position
Saloni PundirVII-AIInd Position
Ishita RawatVII-AIInd Position
Satvikki PandayVII-AIInd Position
Nischal PachauriVII-AIInd Position
Harshita SinghalVII-DIInd Position
Parshvi SachanVII-DIInd Position
Aavya Jaya KumarVIII-CIInd Position
Laya Samvad (Taal vadya vadan)Avya Jaya KumarVIII-CIIIrd Position
Jatin SharmaXI-CIIIrd Position
Govind ChhuganiXI-AIIIrd Position
Aradhya ChakrabartiIX-EIIIrd Position
Soch (Spot Competition)Jatin SharmaXI-CIInd Position
Kshitij VediX-AIInd Position
Prabhsimran SandhuXI-AIInd Position
Archisha RaiXI-EIInd Position
Titlee SenXI-EIInd Position
Sanskar SinghIX-AIInd Position
Arpita MongaXI-AIInd Position
Prajwal AroraXI-EIInd Position
Mehak SharmaX-AIInd Position
Sangam- A classical msic and dance competitionJatin SharmaXI-CIInd Position
Govind ChuganiXI-AIInd Position
Kshitij VediX-AIInd Position
Prabhsimran SandhuXI-AIInd Position
Arpit MongaXI-AIInd Position
Mahek RawatIX-AIInd Position
Manvi SharmaIX-CIInd Position
Ishita SaranIX-CIInd Position
Aparna ChowdhuryIX-EIInd Position
Arooja TyagiIX-EIInd Position
Priyanshu SinghXI-EIInd Position
FRENCH SONGNikita ShakyaVIII-AIInd Position
Kanak GuptaVIII-AIInd Position
Aanya JainVIII-AIInd Position
Yashvee KhokarVIII-AIInd Position
Divyanshi BhattVIII-BIInd Position
Tiya VinayVIII-BIInd Position
Naina ChitravanshiIX-EIInd Position
Anushka ChaudharyIX-EIInd Position
Sanskar singhIX-AIInd Position
Aditi HundooVIII-BIInd Position
Vidushi ShrivastavaVIII-AIInd Position
Futuristic Achitecture – Mathematics model makingGarv KakkarIX-EIInd Position
Gauri GuptaIX-EIInd Position
Anshu GuptaIX-EIInd Position
Ragama- (Senior Art Competition)

Indian Renaissance

Manheer KaurIX-EIIIrd Position
European Expressionism(Group C)Janhavi GuptaXII-EIInd Position
Rishita .K. ShahXI-EIInd Position
Priyanshu SinghXI-EIInd Position
European Expressionism(Group D)Shraddha RajlokXII-CIIIrd Position
Hindi Poetry WritingYashvi KocharVIII-BIInd Position
Legal Studies SymposiumAmbika SharmaXI-EIIIrd Position
Ryan Dev SenXI-EIIIrd Position
Bilal MahmoodXI-EIIIrd Position
Dark RoomPurnachi ChadhaXIID1st Position
Aryan AhujaIXB1st Position

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (November,2018)

 

DateVenue Name of the competition Name of the students Class Position
2nd -4th NovemberSt Columbas,

New Delhi

MUNBilal MahmoodXI-EBest Deligate
Soumil MittalXII-EHigh Commendation
Gunisha SharmaIX-CSpecial Mention
MeghaBhartiyaXI-DBest Reporter
DateVenue Name of the competition Name of the students Class Position
1st November,

2018

Cambridge School, IndirapuramWestern DanceNishka SharmaX- E 1stPosition
KaveriJaiswalIX-D1st Position
AnushkaChaudharyIX-E1st Position
SaumyakumarVIII-C1st Position
ParnikaKumariVII-D1st Position
GauriSoniVII-E1st Position
SaanviSrivastavaVII-E1st Position
AdhyaMalhotraIX-A1st Position
Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
1st November, 2018Cambridge School, IndirapuramSolo classical Aradhya PaulVII-AIInd Position
Chavi SirohiX-AIInd Position
Remembering TagoreAalapJhaVII-CIInd Position
Angel SharmaVIII-CIInd Position
ArushiGoelVII-CIInd Position
RupshaPatabyalVII-DIInd Position
Tuliya SharmaVI-CIInd Position
PunyaSethiVIII-EIInd Position
ArjunSammiVIII-EIInd Position
Ishan SinghVIII-EIInd Position
IshikaBhargavaVIII-EIInd Position
RajshreeDuttaVIII-CIInd Position
Avyaa Jaya KumarVIII-CIInd Position
DipanshiSemaltyVII-BIInd Position
Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
15th November ,18Somerville School, Greater NoidaBhajan CompetitionKshitijVediX-AIInd Position
Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
15th Nov,2018Somerville Noida, Greater NoidaBhajan competitionKshitijVediVIIIIrd Position
Sur Sangam Folk SongTuliya SharmaVIIIIIrd Position
ArushiGoelVII-CIIIrd Position
AalapJhaVII-CIIIrd Position
RupsaBatabyalVII-DIIIrd Position
Angel SharmaVIII-CIIIrd Position
RajshreeDuttaVIII-CIIIrd Position
TejaswiniWaliVIIIIIIrd Position
PunyaSethiVIIIIIIrd Position
Ishan SinghVIIIIIIrd Position
PreetiKumariIIIrd Position
Avyaa Jaya KumarIIIrd Position
Date Venue Name of the CompetitionName of the studentsClass Position
16th November, 2018Somerville Noida, Greater NoidaClay modellingRajnandiniIX-AII nd Position
Western MusicJatin SharmaXI-DIIIrd Position
Duet VocalPrabhsimarSiddhuXI-AII nd Position
ArchishaRaiXI-EII nd Position
Group SongArchishaRaiXI-EII nd Position
Jatin SharmaXI-DII nd Position
Date Venue Name of the competition  Name of the student  Class Position
16th Nov,18Cambridge School, Greater NoidaPsycho FestPurnachiChadhaXII-DIst Position
Anoushka AzadXII-DIst Position
Group DiscussionKashish JainXII-DIst Position
Rashika SinghXII-DIst Position
Mysteries of MindChiragchowdhuryXII-DIInd Position
SauraviAggarwalXII-DIInd Position
17th Nov,18Somerville Noida, GreaterFace PaintingJarulAgarwalVII-BIIIrd Position
AnoushkaRawatVII-BIIIrd Position
D.P.S, R.K PuramLyrical CanvasShradhaXII-CIInd Position
27th Nov,18Cambridge School, srinivaspuriGroup DiscussionAnkitSenXII-EIIIrd Position

 

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (November,2018)

DateVenueName of CompetitionCategoryName of studentsClassPosition
 16/11/18 CSGN PSYCHO-FEST

 

EUPHORIA

 Group Discussion

 

Case Analysis

 

 

Mysteries of Mind

 Anushka Azad

Purnachi Chadha

 

Rashika Singh

Kashish Jain

 

Sourabhi Agarwal

Chirag Choudhary

 XII D

 

 

XII D

 

 

XII D

 FIRST

 

 

FIRST

 

 

SECOND

Inter-house Master Chef Competition

(Junior House)

 

 

DateVenueName of CompetitionCategoryName of the studentsClass / SectionPositionHouse
November 16, 2018Cambridge School, NoidaInter-house Master Chef CompetitionJunior Group

 

(VIII-IX)

DikshaKanojia

Gauri Choudhary

Archit Kapoor

Prakriti Rajput

Samya Kumar

IX D

IX A

IX B

VIII B

VIII B

FirstAravali House

 

Raunak Chauhan

MahekRawat

Tiya Vinay

SiddhitaChandola

Jeshika Agarwal

IX A

IX A

VIII B

VIII E

VIII E

SecondNilgiri House
Snigdha Jain

Fairy Gupta

AahanaJohri

Suhani Singh

Tanisha Jaggi

VIII C

VIII C

VIII A

IX D

IX D

ThirdVindhya House

 

   

 

 

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (October,2018)

DateVenue Name of the competition Category Name of the students Class Position
25th October,2018Cambridge School,

Indirapuram

 

Inter school IT competitionInfoTech FestAkshansh Verma XII-CIIIrd Position
Pranav Rajput XII-CIIIrd Position
Gitansh AroraXII-BIIIrd Position

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (September,2018)

 

DateVenue Name of the competition Category Name of the students Class Position
1st September,2018Sapphire International School,

Noida

 

German inter school song competitionLiterary FestParishaMudgalVIII-DIIIrd Position
ZoyaVIII-DIIIrd Position
Dhruv SharmaVIII-DIIIrd Position
JaanviKhanchandaniVIII-DIIIrd Position
Shruti SharmaVIII-DIIIrd Position
BhaviniVIII-DIIIrd Position
RishitaChandolaVIII-DIIIrd Position

 

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (August,2018)
Date Venue Name of the competition Category   Name of the student  Class Position
8th August ,2018Lotus Valley School, NoidaTile DesigningSrijanPatraVII-BIInd Position
Tilak Raj SinhaVIII-CIInd position
Rangmanch Ki KathputliyanShivaniKumariIX-CSpecial Mention
PiyushikaBabbarX-CSpecial Mention
Vishnavi SharmaX-ASpecial Mention
Potrait MakingKeshav SharmaXI-ESpecial Mention
RishitaKishor ShahXI-ESpecial Mention
9thAugust, 2018Lotus Valley Int School, NoidaNukkadNatakAakriti Mishra IX-CSpecial Mention
Sudipta DebIX-CSpecial Mention
SaiSagarIX-CSpecial Mention
TanisqAhanaIX-DSpecial Mention
AbhinavVijIX- DSpecial Mention
AbhishekIX-ASpecial Mention
Prakash NigamX-CSpecial Mention
HarshX-CSpecial Mention
DhanviIX-ASpecial Mention
SrijanBishtX-CSpecial Mention
Abhimanyu NairX-CSpecial Mention
24th August, 2018VishwaBharati, NoidaTech DebutGitanshAroraXII-BSpecial Mention
PurnachiChaddhaXII-DSpecial Mention
27th August, 2018India International Centre, New Delhi-03INTACH Heritage Quiz,2018SaurabhMahapatraX-CWon the city round and Delhi-NCR round.
ShashwatMehrotraX-E
Sreyank GaurIX-A
AayushSengarIX-E
28th August, 2018Army Public School, NoidaSocial TechPurnachiChadhaXII-DIIIrd Position
GitanshAroraXII-BIIIrd Position
28th August, 2018Sarla Chopra DAV, NoidaC++AkshanshVermaXII-CIIIrd Position
Pranav RajputXII-CIIIrd Position
30th August, 2018Apeejay , NoidaRelief Painting Canvas MosaicSudipta DebIX-CIst position
AbhirVermaIX-BIInd Position
ShrutiMadhusudanXI-AIInd Position

 

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (July, 2018)

 

DateVenue Name of the competition Category Name of the students Class Position
20th July,18Global Genesis School, NoidaGraffiti MakingVIII-XHarshilChawlaVIII-DIInd Position
AnjuriPrakashVIII-DIInd position
Shreyash NahaVIII-DIInd position
AD MAD CompetitionXI-XIIRishabPandeyXII-AIst Position
Paras JainXII-AIst Position
Aditi SharmaXII-EIst Position
ChiragVermaXI-AIst Position
27th July,18Apeejay School, NoidaComputer Fest- CODEGitanshAroraXII-BIst position

 

 

WINNERS OF INTRA SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (July,2018) 

 

Date Venue Name of the competition Category   Name of the student  Class Position
23rd July,2018AuditoriumInter house sub junior western musicSub JuniorBhavyaVII-BIst position (Satpura House)
KamiyaVII-BIst position (Satpura House)
ShristiVII-BIst position (Satpura House)
VaibhavaVII-CIst position (Satpura House)
DevVII-AIst position (Satpura House)
JahnviVII-EIst position (Satpura House)
MuskanVII-EIst position (Satpura House)
AkshatVII-EIst position (Satpura House)
SanskritiVII-EIst position (Satpura House)
IshanVII-EIst position (Satpura House)
PunyaVII-EIst position (Satpura House)
TanmayaVII-DIst position (Satpura House)
AnjaliVII-DIst position (Satpura House)
SaniyaVIII-BIInd position (Jayantia House)
LieshaVIII-BIInd position (Jayantia House)
AanyaVIII- AIInd position (Jayantia House)
DiyaVII- CIInd position (Jayantia House)
AaradhyaVII- AIInd position (Jayantia House)
PranavVII-AIInd position (Jayantia House)
DeepanshiVII-BIInd position (Jayantia House)
TarangVII-BIInd position (Jayantia House)
ZiaVII-BIInd position (Jayantia House)
KishkaVII-BIInd position (Jayantia House)
HargunKaurVIII-EIIIrd position (Vindhya House)
Fiary GuptaVIII-CIIIrd position (Vindhya House)
AnikaJohriVII-EIIIrd position (Vindhya House)
Aditi GuptaVII-CIIIrd position (Vindhya House)
ShrutiSrivastavaVII-DIIIrd position (Vindhya House)
Krishna ChauhanVII-CIIIrd position (Vindhya House)
Deven KumarVIII- AIIIrd position (Aravali House)
Gauri SinghVIII- CIIIrd position (Aravali House)
Saumya KumarVIII-CIIIrd position (Aravali House)
AadhyaRastogiVIII-CIIIrd position (Aravali House)
GauriSoniVII- EIIIrd position (Aravali House)
SaanviSrivastavaVII-EIIIrd position (Aravali House)
Kuhu GuptaVII-CIIIrd position (Aravali House)
AlaapJhaVII-CIIIrd position (Aravali House)

 

 

WINNERS OF INTER SCHOOL ACTIVITIES AND COMPETITIONS (May,2018)

DATEVENUENAME OF THE COMPETITION/EVENTWEIGHT/kgNAME OF THE STUDENTSCLASSPOSITION
5th-6th May,18VidhyaBalBhawan

School,

Vaundhara

Ghaziabad

 

Karate Championship/

Kumite

41 to 45PranayNath IX – EGold Medal
71 to 75TanishqAroraX – CSilver Medal
91 to 95Aman KumarX – DSilver Medal
56 to 60Shiva AggarwalIX – DBronze Medal
4th May,18Khaitan School,

Noida

Computer Fest- UnpluggedVIRTUAL CANVASGitanshAroraXII- BIInd position
ChaitanyaSahuIX- DIInd position
SYMPOSIUMArpitMongaXI-BIIIrd position
PurnachiChadhaXII-DIIIrd position
16th May, 2018Cambridge School, Greater NoidaInter School Event-Feel the LightBEYOND THE HUBBLEPurnachiChadhaXIIthIst position
Khushi SharmaXIIthIst position
STORY OF LIGHTManheerKaur

 

IXthIInd position
AyaanaChandaIXthIInd position
NainaChitravanshiIXthIInd position

 

WINNERS OF INTER  SCHOOL COMPETITIONS  (April ,2018)

DATEVENUENAME OF THE COMPETITIONCATEGORYNAME OF THE STUDENTCLASSPOSITION
24th April,2018Father Agnel School, NoidaEDEN- Denizens Of The Electonic WorldGladiator/ ROBO WarChaitanyaSahuIX-DIInd Position
Harsh GuptaX- CIInd Position
Abhimanyu NairIX-CIInd Position
Aakansh GuptaIX-AIInd Position
Celluloid/Movie PresentationChaitanyaSahuIX-DIInd Position
AyushSengerIX-EIIndPostion
Splash/ PhotographyArushiSivaprasadXII-CIst Position
Overall trophy was also won by Cambridge School, Noida

 

DATEVENUENAME OF THE COMPETITIONCATEGORYNAME OF THE STUDENTCLASSPOSITION
24th April,2018VishwaBharati School, NoidaHarmonica 2018

Earth Day Celebrations

Canvas ArtSudipta DebX-AIst Position
Mahek SharmaX-AI Position

 

DATEVENUENAME OF THE COMPETITIONCATEGORYNAME OF THE STUDENTCLASSPOSITION
26th April.2018Somerville schoolIT FestWeb DesigningMridul JoshiIX- EIInd Position
AbhaySaxenaX-EIInd Position
AnimationTusharGautamIX-BIst Position
TanishqVarshneyIX-BIst Position

 

 

WINNERS OF INTRA SCHOOL ACTIVITIES FOR THE MONTH OF APRIL,2018

DATENAME OF THE COMPETITIONCATEGORYNAME OF THE STUDENTCLASSPOSITION
23rd April,2018Shakespeare DayComic CharactersAnanyaThapliyalVII – BIst Position
RithwikSriramVII-DIInd Position
ShagunSaxenaVII-CIIIrd Position
Female CharactersYashveeVIII-BIst Position
Swati

Anjali

VIII-DIInd Position
AnoushkaVIII-EIIIrd Position
AanyaVIII-AIIIrd Position
SoliloquiesGautam GroverIX- DIst Position
Sahana RameshIX-CIInd Position
Ayana ChandraIX-EIIIrd Position
AroojaTyagiIX-BIIIrd Position
SonnetsSelinaVarshneyX-AIst Position
Amrita BehraX-DIInd Position
ShashwatMehrotraX-EIIIrd Position
TishaChawlaX-BIIIrd Position
Leshaya SharmaX- CIIIrd Position

 

                                          INTACH INDIA HERITAGE QUIZ 2017

                                                            NCR ZONAL FINALS

On 4/9/2017 the NCR ZONAL FINALS of the INTACH INDIA HERITAGE QUIZ 2017 was organised by INTACH INDIA, DELHI. The venue of the event was India International Centre, 40, Lodhi Gardens, Lodhi Estate, New Delhi 110003.

As a Noida City Round winner, the team of Cambridge School Noida competed with other five City Round winner teams in this quiz. The team comprising Ojaswi Jain (X-D) and Sourabh Mahapatra (IX-C)represented the school. The quiz started at 10.30 AM with a written round in which our team scored 45 points out of 54 points by giving 5 correct answers from 6 questions. This round was followed by the oral and visual quiz round in which our team also performed very well. Our team gave the other Teams a tough competition where the students of CSN  scored total 85 points and secured 2nd position. Declaration of results was  followed by the prize distribution ceremony in which the participants were given certificates and prizes.